Głodna Tygrysica

Głodna Tygrysica

Rafe Martin
@@

Głodna Tygrysica

Rafe Martin


http://budda.eh2/img/polecamy/ksiazki/elay/8t.gif

Dawno, dawno temu, w kraju, który dzisiaj nazywa się Nepal, Budda przyszedł na świat jako szlachetny książę o imieniu Mahasattwa.

Kiedy był już dorosłym człowiekiem, pewnego dnia poszedł wraz z dwoma starszymi braćmi na spacer do dzikiego lasu. W lesie było sucho, a liście kruszyły się pod nogami. Niebo wyglądało tak, jakby przecinały je płomienie.

Nagle zobaczyli tygrysicę. Bracia już mieli uciec, gdy tygrysica potknęła się i upadła. Była wygłodzona. Jej tygrysiątka też od dawna nic nie jadły. Patrzyła żałośnie na swoje dzieci, a książę zobaczył w jej ciemnych oczach głód i cierpienie, jakie znosiła od wielu miesięcy. Zrozumiał, że jeśli tygrysica wkrótce nie znajdzie jedzenia, nie pozostanie jej nic innego, jak pożreć własne potomstwo. Przejęty ich ciężkim losem, poczuł, jak wypełnia go współczucie.

Po co właściwie dane jest nam życie? – pomyślał.

Podszedł bliżej, spokojnie rozebrał się do pasa i położył przed tygrysicą. Rozciął kamieniem skórę na piersi, aby wygłodniałe zwierzę poczuło zapach krwi. Bracia Mahasattwy uciekli.

Tygrysica rzuciła się chciwie na ciało księcia i pożarła je wraz z kośćmi. Przetrwała razem ze swymi tygrysiątkami, a las wypełnił się na wiele lat złotym światłem.

Wieki później potężny król wzniósł w owym miejscu rzeźbiony słup z kamienia i do dzisiejszego dnia przychodzą tam pielgrzymi, aby złożyć ofiary.

Czyny powodowane współczuciem trwają wiecznie.

 

http://budda.eh2/img/polecamy/ksiazki/elay/logo_elay.jpg


Bottom

..:..